Cseh Károly emlékére... Szavalóverseny Szikszón
Nagysikerű szavalóverseny Cseh Károly emlékére
2016. november 24. Szikszó
„Perselybe csörrenő pénz is
lehetne ilyenkor a szó,
de csak a télbe forduló
nappal csikordul…”
Cseh Károly: Téli napforduló
2016. november 24-én, Szikszón az Inkubátorház zsúfolásig megtelt Konferenciaterme adott otthont, /most a nyugdíjas költészetet szeretők számára/ a harmadik alkalommal, Cseh Károly tiszteletére megrendezett Emlékversenynek.
Cseh Károly költő, műfordító, pedagógus bár Borsodgeszten született, és utolsó évtizedeit Mezőkövesden töltötte, mégis ezer szállal kötődik Abaújhoz. 1979 és 1992 között Halmajon tanított.
Füzesséri József ötletadó és a versenynek otthont is biztosító Szikszó polgármestere, kiemelten fontosnak tartja, hogy Abaúj központjaként Szikszó városa őrizze-, és ismertesse meg, minden korosztállyal megyénk irodalmi kincseit.
E nagyszerű célkitűzéshez csatlakozott Érdekvédelmi Szövetségünk, amikor a szövetséghez tartozó nyugdíjas klubokban meghirdette, a legjobb szavalók számára a részvétel lehetőségét.
A verseny (mely egyébként Szikszó Város Önkormányzata támogatása alapján pénzdíjas volt: 25-, 20-, és 15.000 Ft.) kötelezően elmondandó verse, Cseh Károly: „Téli Napfordulón” c. verse, a szabadon választott mű pedig, bármilyen vers lehetett.
A versenyre, 11 nyugdíjas versmondó jelentkezett és az őket kísérő, néző/szurkoló közönség létszáma meghaladta a hatvan főt.
Az Emlékverseny Érdekvédelmi Szövetségünk elnöke, Teszárovics Miklós megnyitó szavaival kezdődött, aki örömét fejezte ki, hogy ennek a nemes célt szolgáló kezdeményezésnek, a Szövetség részese lehet. Köszöntő szavait követően bemutatta a zsűrit, melynek tagjai: Cseh Károly özvegye, Bódi Etelka; Ötvös Éva előadóművész, a zsűri elnöke (a költő verseinek gyakori interpretátora); és Takács Károlyné, Szikszó Város Alpolgármestere. A verseny kiváló levezető/háziasszonya Pasztercsák Istvánné, a NYÉSZ elnökhelyettese volt. A vetélkedés megkezdése előtt, Ötvös Éva művésznő, méltatta a költő munkásságát, elevenítette fel életének, s Abaújhoz való kötődésének emlékeit, majd a versmondók sorban következtek egymás után, mégpedig a levezető/háziasszony közönség iránti figyelmességének megfelelően: a kötelező verset elmondó versenyzőt követően, a következő versenyző, a szabadon választott verset mondhatta el. Az ez által, a közönség számára is változatossá vált műsor addig tartott, míg mindenki, mindkét verssel nem szerepelt.
Fénykép album, a képekre kattintva!
Bizony nem volt könnyű dolga a zsűrinek (és ez valóban nem a szokásos riposzt!), de végül is kialakult a végső sorrend. Első helyezett, Szebenyi Lajosné, a Halmaji Nyugdíjas Klub tagja, /szabadon választott vers: Kalász Márton: Örökség/; második, Szarka Andrásné, „Összefogás Csobádért” Nyugdíjas Klub tagja /Radnóti Miklós: II. Ecloga/; és a harmadik helyezett, Zsatkuné Bauer Judit, a Sajókeresztúri Nyugdíjas Klub /Petőfi Sándor: Arany Lacinak c. ötletesen illusztrált versével/ lett.
A versenyt követően a résztvevők, az Önkormányzat vendégeiként, hidegtálas fogadáson értékelhették/beszélték meg, a verseny tapasztalatait.