Tevékenységünk kényszerű szüneteltetéséről

Tagszervezetek Vezetői részére
Működési területükön! 2/2020. sz. NYÉSZ. levél
Kedves Tagszervezetvezető Úrhölgy/Úr!
Március 8-án, már kiküldésre készen állt az április 3-ára, a tervünk szerinti küldöttgyűlésünkre invitáló levél, mikor ennek keresztbe tett a járvány. Honlapunkon (ekkor közleményben, és ezt követően is folyamatosan) hívtuk fel a figyelmet a követendő magatartásra és arra, hogy szervezetünk kényszerül szüneteltetni tevékenységét, (egyelőre beláthatatlan ideig) nemcsak a különféle programok, hanem a küldöttgyűlés is elmarad. Azóta megjelent a 102/2020.(IV.10.) Korm. rendelet, mely megváltoztatta a számviteli beszámolók közzétételi rendjét. Lényeges változás, hogy a beszámolók közzétételének határidejét szeptember 30-ig meghosszabbították. A kormányrendelet a beszámolók megvitatására és elfogadására új szabályokat, lehetőségeket fogalmaz meg.
A rendelet kimondja, hogy Jogi személy döntéshozó szervének ülése 2020. IV. 10-e után nem tartható meg a tagok személyes részvételével, csak elektronikus hírközlő eszköz igénybe-vételével.
- Jogi személynek minősül esetünkben az önálló bírósági bejegyzéssel rendelkező szövetség, egyesület, klub stb.
- Döntéshozó szerv esetünkben az Elnökség, a közgyűlés/küldöttgyűlés.
- Tíz főt meghaladó taglétszámú jogi személy esetén (ilyenek az egyesületek, szövetségek) az ügyvezető (esetünkben az elnök) kezdeményezhet csak ülést.
- Ha a jogi személy, létesítő okirata, eredetileg nem tartalmazta az elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével való szavazás lehetőségét, akkor mostantól a kormányrendelet erejétől fogva lehetőség van a napirendek, a jelenlét ellenőrzésére, döntések meghozatalára ezen a módon.
- Ha a vészhelyzet ideje alatt a döntéshozó testület létszáma a törvényben vagy a létesítő okiratban előírt szám alá csökken, akkor a többi tag jogosult döntést hozni.
- Ha az ülés megtartása nélküli döntést kell hozni, akkor a tagoknak (elnökség, Felügyelőbizottság) 15 napot kell biztosítani a szavazásra, a tag nem kezdeményezheti az ülést.
- A számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadásáról a jogi személy ügyvezetése (esetünkben az Elnöksége) dönt. Figyelembe kell vennie a törvényes működés fenntartásához és az ésszerű és felelős gazdálkodáshoz szükséges forrásokat.
- Az ügyvezetés nem módosíthatja a létesítő okiratot, nem dönthet a jogi személy megszüntetéséről, a jogi személy egyesüléséről, pót-befizetésről stb.
Az előzetes egyeztetések, szakértői vélemények alapján kezdeményeztem, hogy a 2019. évi közhasznúsági beszámoló megvitatására és elfogadására a fenti jogszabályok figyelembevételével, az abban megnyíló formai lehetőséggel élve, de az eredetei május 31-i határidőt szem előtt tartva adja be a beszámolóját a NYÉSZ.
Ennek oka, hogy a szakértői vélemények szerint, „gyakran változó világunkban” egy civil szervezet vagy vállalkozás gyanússá válhat, ha nem készíti el határidőre a számviteli beszámolóját. Ez a rendelet megjelenésétől, illetve a miniszter bejelentése ellenére is egyelőre május 31. Ettől függetlenül aggályosnak ítélem a későbbre halasztott küldöttgyűlési döntést, mivel nem tudható, hogy a szervezet (mintegy 50 főnyi küldött) mennyire lesz mobilizálható a vírus után (pl. nem tudjuk biztosítani a kellő számú jelenlétet, vagy adott esetben az informatikai hátteret, ha nem lesz mód személyes jelenlétre).
Egyébként is a küldöttgyűlési anyagok teljes mértékben készen állnak arra, hogy (a fenti Korm. rendeletnek megfelelően) az elnökségi döntést követően, az eredeti beküldési határidőt betartsuk, a honlapunkra közzétegyük.
Tisztelettel kérem a fenti tájékoztatás tudomásul vételét!
A krízishelyzetben hátra lévő időszakra, minden kedves nyugdíjas társamnak, a NYOSZ által közzétett „Felelős Idősek 12 pontja” c. közleménnyel kívánok türelmes kitartást, hasznos-, értelmes-, és jó egészségben eltöltött, vírusmentes szebb napokat!
Felelős Idősek 12 pontja arról, hogy mi a teendő, mire figyeljenek oda, mit tartsanak szem előtt az idősek most, a koronavírus-járvány idején:
- Életkortól függetlenül vegyük komolyan a koronavírust!
- Tartsuk be a járvánnyal kapcsolatos írott és íratlan szabályokat!
- Maradjunk otthonunkba a járvány idején!
- Kíméljük meg magunkat és internetes követőinket, beszélgetőtársainkat a rémhírektől, az álhírektől és csak hiteles forrásból tájékozódjunk, tájékoztassunk!
- Ismerkedjünk meg az internet segítségével azokkal a technikai eszközökkel, amelyek megkönnyítik az életünket!
- Kérjünk segítséget, ha otthonunkon kívüli teendőnk van családtagunktól, közeli ismerősünktől, az illetékes kormányzati szervezetektől, vagy az önkormányzattól!
- Segítsünk egymásnak a technikai eszközök (internet, telefon, email stb.) segítségével, külön figyeljünk az egyedülálló, valamint a beteg ismerősökre!
- Segítsünk egymásnak az idő hasznos eltöltésében, osszuk meg receptjeinket, kulturális élményeinket (könyv, film, online múzeumi élmények, koncertek)!
- Segítsük gyerekeinknek, elégedjünk meg, hogy egy ideig csak az internet, vagy telefon segítségével látjuk egymást, beszélgetünk egymással!
- Kezdjünk el új dolgokkal megismerkedni, tanuljunk meg új ismereteket!
- A megszokottnál is körültekintőbben gondoskodjunk a higiéniáról és fizikai állapotunkról!
- Vonjunk be másokat ebbe a mozgalomba!
Szinte teljesen mindegy, hogy milyen módon, csak ne süppedjünk el a bajokban! Tervezzük inkább együtt a kilábalás, a jövő szebb napjait! Kívánom, hogy legyen erős akaratunk és erőnk újrakezdeni! Legyen ambíciónk a megváltozott körülmények közepette is tenni a közösségeinkért, a kortársainkért!
Miskolc, 2020. május 4.
Baráti üdvözlettel:
Teszárovics Miklós
NYÉSZ. elnök
Melléklet: