Devizahitelesek: az MNB szerint így kell kérni az elszámolást
A hónap végéig kérhetik az elszámolást a kedvezményes végtörlesztők a bankjuktól. Azonban kérdéses, hogy érdemes-e kockáztatni az eljárási díjat.
A kedvezményes végtörlsztőknek március 31-ig kell igényelnie az elszámolást a bankjuktól, ennek 10 ezer forintos eljárási díja van. De megéri-e kockáztatni a 10 ezer forintos díjat?
Így kaphatnak vissza pénzt
A kedvezményes végtörlesztés, az áthidaló kölcsön, illetve egyéb piaci kedvezmény esetében a pénzügyi intézmény jogszabály alapján jogosult levonni az elszámolás összegéből azokat a tételeket, melyet korábban kedvezményként biztosított. A rögzített végtörlesztési árfolyam által nyújtott kedvezmény az érintett fogyasztók többségénél várhatóan meghaladja majd a tisztességtelenül elvont költség és árfolyamrés mértékét, így az elszámolás eredményeként esetükben nem keletkezik kifizethető összeg - olvasható a jegybank szerdán kiadott közleményében.
A kedvezmények levonása után is megmaradó összeg viszont visszajár az ügyfélnek, ráadásul ebben az esetben a 10 ezer forintos eljárási díj is visszajár.
Egyáltalán nem kell megfizetnie az eljárási díjat annak az adósnak, aki igazolni tudja, hogy a végtörlesztés miatt hitelkiváltó kölcsönt vett fel.
Lényeges, hogy a nem kedvezményes árfolyamon végtörlesztő ügyfelekre ez a szabályozás nem vonatkozik, velük a banknak a törvény alapján kell elszámolnia.
Mitől függ, hogy jár-e vissza összeg?
Mivel minden szerződés egyedi, ezért hatalmas eltérések lehetnek abban, hogy mekkora kedvezményt jelentett a kedvezményes végtörlesztés. illetve, hogy mekkora összeg jár vissza. Ez utóbbit alapvetően a felvett hitel öt tulajdonsága határozza meg:
A felvett összeg
A hitelfelvétel időpontja
A futamidő
Az árfolyamrés mértéke (bankonként eltérő)
Ha volt, akkor az egyoldalú kamatemelés mértéke és időpontja (szerződésenként eltér)
penzcentrum.hu